Ιαν 24 2016

Εαρινό Σεμινάριο “Αυτοκίνηση και Μηχανολογία”

SpC16_Site_Post-01Το BEST Thessaloniki, σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, διοργανώνει ένα Πανευρωπαϊκό Σεμινάριο με θέμα “Αυτοκίνηση και Μηχανολογία” που απευθύνεται σε φοιτητές διαφόρων ειδικοτήτων από τεχνολογικά ιδρύματα όλης της Ευρώπης. Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από τις 30 Μαρτίου έως τις 8 Απριλίου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Σκοπός του Σεμιναρίου είναι οι συμμετέχοντες, μέσα από μια σειρά διαλέξεων, εκπαιδευτικών επισκέψεων και πρακτικής ενασχόλησης να αποκτήσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα επάνω σε βασικές έννοιες μηχανικής και εφαρμογών της στην αυτοκίνηση. Ειδικότερα, στη διάρκεια του Σεμιναρίου οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με νέους γνωστικούς ορίζοντες και θα αναλύσουν σε βάθος μηχανολογικές έννοιες σχετικές με τη λειτουργία ενός αυτοκινήτου. Με τον τρόπο αυτό θα τους δοθεί η ευκαιρία να εξερευνήσουν πτυχές της μηχανολογίας μέσα από ενδιαφέρουσες και καινοτόμες διαδικασίες. Στην υλοποίηση του Σεμιναρίου θα συμβάλλουν ακαδημαϊκά μέλη της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, καθώς και διακεκριμένοι επαγγελματίες του χώρου.

Υπεύθυνος καθηγητής είναι ο κ. Αθανάσιος Κ. Μιχαηλίδης, καθηγητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών.

Δελτίο Τύπου